Wkładki ortopedyczne w każdym nowoczesnym gabinecie podologicznym

Każdy podolog wie czym są hiperkeratozy czy wrastające paznokcie. To najczęstsze schorzenia z jakimi spotykamy się podczas codziennej praktyki. Zauważyliście, że pacjenci wciąż wracają z tymi samymi problemami np. pękającymi piętami lub odciskiem pod drugą głową kości śródstopia? Co zrobić, aby pacjentowi pomóc na dłużej i przywrócić jego życie do normalności? Przedstawię w tym artykule kilka schorzeń w taki sposób, w jaki ja podchodzę do nich na co dzień podczas swoich zabiegów, opowiem również w jaki sposób wkładki iOrto Medic polskiej firmy Mazbit pomagają mi w codziennej praktyce.

 

PĘKAJĄCE PIĘTY
Jest to zmiana o podłożu hiperkeratozy. Powstaje na skutek nagromadzenia warstw rogowych w okolicy pięty. Na skutek przeciążenia tyłostopia może dochodzić do pęknięć. Niestety mimo regularnego opracowywania skalpelem i frezem ma tendencje do nawracania. Trzeba więc do takiego problemu podejść holistycznie. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to dokładne przyjrzenie się zmianom i oczywiście przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Trzeba mieć na uwadze, że choroby typu Hashimoto, cukrzyca, nadwaga powodują większe przesuszenie naskórka. Ważne jest również czy pięta pęka, rogowacieje równomiernie czy bliżej strony przyśrodkowej lub dystalnej tyłostopia. W takim wypadku możemy mieć sygnał, że pacjent koślawi lub szpotawi tyłostopie. Po badaniu manualnym warto jest więc zbadać pacjenta na stacji diagnostycznej z podoscopem – statycznie i na plantokonturografie – dynamicznie. Warto wybrać urządzenie, które równocześnie pozwoli na wykonanie zdjęć nie tylko podeszwy stóp ale i tyłostopia czy kolan. Urządzenie, z którego ja korzystam pozwala na archiwizację badań i śledzenie postępów terapii, ułatwia również diagnozę (prowadzi przez nią krok po kroku). Po wykonaniu takiego badania, mamy już gotową i wypełnioną kartę diagnostyczną, dzięki której możemy zlecić wykonanie do Mazbit wkładek indywidualnych. Firma również oferuje wkładki seryjne. Na pękające pięty osobiście często polecam wkładki iOrto Ostrog – z wielowarstwowym odciążeniem pięty, ustawieniem stopy w pozycji prawidłowej. Jednak przy dużej koślawości czy szpotawości polecam już bardziej zindywidualizowane rozwiązania.

 

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE
Coraz częściej w gabinecie pojawiają się osoby młode z wrastającymi paznokciami wynikającymi z nieprawidłowej rotacji palucha (Hallux Valgus) lub jego sztywności (Hallux Rigidus). Oba te schorzenia często są powiązane z płaskostopiem poprzecznym i podłużnym. Dlatego oprócz założenia klamry, która w mojej ocenie najszybciej pomaga młodym i aktywnym pacjentom, badam pacjenta, zalecam fizjoterapię i odpowiednie wkładki ortopedyczne. Firma Mazbit, dzięki współpracy z podologami i fizjoterapeutami opracowała rozwiązanie na miarę naszych potrzeb. Wkładki iOrto Nail, w mojej ocenie wspomagają i przyśpieszają leczenie wrastających paznokci dzięki przywróceniu prawidłowej pozycji stopy i delikatnemu usztywnieniu palucha co wpływa pozytywnie na jego rehabilitację.

 

ODCISKI
To schorzenie bardzo często występuje w okolicach II i III głowy kości śródstopia. Zgrubiała warstwa naskórka powstaje w rezultacie silnego i długotrwałego nacisku na dane miejsce. Czasami problematyczne jest rozpoznanie między brodawką wirusową i odciskiem. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, że odcisk przy opracowywaniu nie krwawi i posiada rdzeń, który należy usunąć. Jednak samo jego zlikwidowanie, nie sprawi że nie powróci. Należy więc kolejny raz zastanowić się z czego wynika owa zmiana. W mojej ocenie jednym z najczęstszych przyczyn jest obniżenie II i III głowy kości śródstopia, przez co zaburzona zostaje biomechanika chodu. Należy więc w odpowiedni sposób ustawić stopę i przywrócić jej poprawną propulsję. W ocenie nadmiernych obciążeń na stopie pomagają mi testy wykonywane na stacji diagnostycznej z podoscopem, jak również badanie dynamiczne. Zalecam pacjentom wkładki seryjne z linii iOrto Medic lub przy większych schorzeniach projektuję wkładkę indywidualną. Projektowanie wkładek indywidualnych razem z Mazbit, jest szybkie. Zawsze mogę liczyć na ich fachową pomoc w projekcie, a wykonanie wkładek muszę przyznać że jest na najwyższym poziomie. Najważniejsze, by łączyć się z firmą z podobną misją: Pomoc pacjentowi i uświadomienie go jak stopy wpływają na cały układ ruchu.