Najczęstsze problemy podologiczne u dzieci

Dzieci nie oszczędzają stóp jak dorośli, wręcz przeciwnie, cały czas wykorzystują je do aktywnego poznawania świata. Są bohaterami na pływalni, biegają boso po piasku i trawie przez co bardzo często ich stopy ulegają urazom i schorzeniom. Z jakimi problemami najczęściej spotyka się podolog, czyli specjalista od zdrowia stóp u dzieci?

 

Kurzajki
Są to zmiany skórne, które wyglądają jak guzki. Mają gładką lub chropowatą powierzchnię. Najczęściej występują w kolorze skóry, a czasami są lekko zabrązowione. Mogą powodować ból podczas chodzenia.
Kurzajki powstają w wyniku bezpośredniego styku z powierzchnią i rzeczami zarażonymi wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Na ich pojawienie się narażone są dzieci, które mają regularny i bezpośredni kontakt z wilgotnymi nawierzchniami, np. na basenie lub przy korzystaniu z publicznych pryszniców. W grupie ryzyka są też dzieci, które pożyczają klapki oraz ręczniki od kolegów i koleżanek, a także pociechy, które uprawiają sporty wymagające bycia na boso na matach treningowych, halach i w salach gimnastycznych.

 

Profilaktyką służącą zapobieganiu tej dolegliwości jest noszenie klapek lub w miarę możliwości obuwia ochronnego, a także szybka reakcja na powstawanie ran na stopach i zabezpieczanie ich plastrami. Po skończonym treningu, który wymagał bycia na boso, ważne jest zdezynfekowanie skóry stóp.

 

Usuwanie kurzajek możliwe jest tylko w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Zdrapywanie ich i wycinanie domowymi sposobami powoduje ich odrastanie oraz rozsiewanie się.

 

Wrastające paznokcie
Rozpoznanie wrastających paznokci jest łatwe. Strefa wokół paznokcia, czyli wał paznokciowy jest zaczerwieniony, często obrzęknięty i towarzyszy temu ból oraz nierzadko wysięk. Stan taki spowodowany jest nieprawidłowym obcinaniem paznokcia. Nic więc dziwnego, że dolegliwość tę mogą mieć również niemowlęta. Zapobiegnie wrastaniu paznokci polega na odpowiednim ich obcinaniu. Nie mogą być zbyt krótkie, ani obcięte na półokrągło. Należy pilnować, by były dłuższe i przycięte na prosto. Przy problemach z paznokciami ważne jest też odpowiednie obuwie dla dzieci. Nie może być ono zbyt ciasne ani za małe, żeby dodatkowo nie podrażniało skóry. Jeśli problem powraca należy udać się do podologa, który zastosuje odpowiednie metody wspomagające odpowiedni wzrost paznokcia.

 

Odciski
To stosunkowo najrzadszy problem u dzieci, ale bardzo uprzykrza poruszanie się. Odciski pojawiają się między palcami lub na podeszwie stopy. Są bolesnymi zgrubieniami skóry o żółtawym zabarwieniu. Nie można ich lekceważyć, ponieważ dzieci, aby uniknąć bólu i dyskomfortu poruszania się, starają się chodzić tak, aby nie odczuwać dolegliwości. Może to prowadzić do nieprawidłowego rozwoju stopy, a co za tym idzie wad postawy. Doświadczony podolog działa profesjonalnie i na pewno znajdzie najlepszy sposób na usunięcie bolącego odcisku.