Stopy naszym fundamentem – Zadbaj o nie

Stopy są fundamentem naszego ciała – często słyszymy to stwierdzenie i trudno się z nim nie zgodzić. Niekorygowane wady stóp mogą wpływać na niewłaściwą postawę całego ciała. Przyczyniają się do złego ustawienia kolan, bólu bioder i kręgosłupa a nawet, według najnowszych doniesień naukowców, na zaburzenia w stawie skroniowo- żuchwowym. To najlepszy dowód na to, że wad stóp nie można lekceważyć.
Genialna konstrukcja, którą jest ludzka stopa zbudowana jest z 26 kości, wielu stawów i torebek stawowych połączonych ze sobą więzadłami. Dzięki licznym mięśniom cały ten skomplikowany mechanizm może się płynnie poruszać.

 

Co można powiedzieć o stopach na podstawie ich wyglądu?
Możemy ocenić czy stopy są koślawe lub szpotawe, tzn. czy „uciekają” nam do środka (koślawość), czy na zewnątrz (szpotawość). Doskonałym narzędziem diagnostycznym są tutaj również buty. Spojrzenie na podeszwę i obserwacja, z której strony są bardziej starte pokazuje, które części stopy najbardziej obciążamy.
Kolejną sprawą są modzele i nagniotki. Jeśli pojawiają się na przodostopiu- tam, gdzie zaczyna się II, III, i IV palec można podejrzewać płaskostopie poprzeczne. Organizm chroni miejsca nadmiernie obciążane właśnie poprzez nadbudowanie skóry, czyli tworzenie modzeli.
Patrząc na stopy można dostrzec zniekształcenia w obrębie palców, np. halluks. Jeśli duży paluch za bardzo odchyla się w stronę pozostałych palców na pewno warto zacząć działać by nie dopuścić do szybkiego postępu deformacji.

 

Jeśli stopy mają wysokie podbicie można przypuszczać, że mamy do czynienia ze stopą wydrążoną. Jeżeli całą lub prawie całą płaszczyzna przylegają do podłoża to może sugerować, że stopa ma płaskostopie podłużne.

 

Czy wady stóp można w jakiś sposób „naprawić” w wieku dorosłym?
Zdolności do „naprawy” różnych nieprawidłowości są na pewno większe w dzieciństwie, gdy organizm jest plastyczny i daje spore możliwości korekty, szybko adaptuje się do zmian. Nie oznacza to jednak, że ze schorzeniami nabytymi lub niewłaściwie skorygowanymi w dzieciństwie trzeba się pogodzić i cierpieć z powodu dolegliwości bólowych i dyskomfortu w czasie chodzenia.
Obecnie są na rynku dostępne różnego rodzaju wkładki i ortezy, które wspomagają stopę z różnymi wadami. Odpowiednio dobranymi wkładki można poprawić komfort chodu, zmniejszyć ból kolan czy też kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że kompleksowe działanie w przypadku wad stóp obejmuje również ćwiczenia, tak by wzmacniać mięśnie słabsze oraz rozciągać te zbyt mocno napięte. Tylko takie działanie przywróci w organizmie równowagę. Wkładki są ważnym elementem terapii, pomagają pozbyć się bólu.

 

Firma Mazbit posiada w swoim asortymencie szeroką gamę wkładek ortopedycznych oraz ortez wspomagających leczenie różnych schorzeń stóp. Współczesna technologia wykonania wkładek nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat. Obecnie wkładki są estetyczne, wykonane z przyjaznych dla stopy materiałów, są też wygodne i komfortowe. Oczywiście potrzebny jest okres adaptacji do wkładek i przez około dwa tygodnie mogą nam one przeszkadzać wymuszając prawidłowe ułożenie stopy ale w późniejszym etapie stają się nieodłącznym „wyposażeniem” butów.

 

Zadbaj o stopy już dziś, by móc na długo cieszyć się sprawnością i aktywnością.

 

Autor: Małgorzata Staszewska, mgr, fizjoterpapii, specjalista ds. sprzedaży i obsługi Klienta


iORTO MEDIC HALLUX

iORTO MEDIC COMFORT

iORTO MEDIC OSTROG