Jak postawić diagnozę w gabinecie? Przegląd urządzeń diagnostycznych.

Stopa, jako fundament ciała człowieka, stanowi kluczowy punkt w rehabilitacji zarówno problemów z nią związanych, jak i odnoszących się do wyższych partii ciała. Korekcja ustawienia stopy, jej zachowania się w trakcie stania, chodu i biegu oraz jej kontaktu z podłożem często bywa niezbędna dla uzyskania odpowiednich, trwałych efektów pracy z pacjentem. Aby jednak postawa ciała mogła być przywracana do sprawności w sposób skuteczny, niezbędne jest odpowiednie przeprowadzenie procesu jej diagnostyki.

 

Podoskop – złoty standard w diagnostyce stóp
Choć zawód fizjoterapeuty w ogromnej mierze opiera swoje narzędzia o techniki badania palpacyjnego, w pracy ze stopą nie ma możliwości realizacji pełnej diagnostyki wyłącznie z użyciem dłoni. Odpowiedni screening tej części ciała wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi, umożliwiających uzyskanie pełnego obrazu jej ustawienia.

 

Złotym standardem w diagnostyce stóp jest klasyczny podoskop, dostępny w ofercie firmy Mazbit pod nazwą Podoscope. Dzięki temu prostemu urządzeniu można uwidocznić miejsca styku stóp z podłożem, co umożliwia ich szybką i łatwą ocenę w statyce. Podoskop pozwala dostrzec deformacje i nieprawidłowości ustawienia stóp oraz określić stopień zmian i przeciążeń. Niezaprzeczalny jego atut to fakt, że urządzenie to jest małe i lekkie, może więc służyć do przeprowadzania diagnostyki w terenie.

 

Klasyczne rozwiązania wzbogacone technologicznie
Ciekawą modyfikacją standardowego podoskopu jest urządzenie Mazbit Podoscope1080FHD, które posiada wbudowaną kamerę umożliwiającą wykonywanie zdjęć spodu stóp badanego w jakości Full HD. Uzyskany w ten sposób wynik badania może być wykorzystany do produkcji indywidualnych wkładek ortopedycznych, jest też wartościowym uzupełnieniem dokumentacji medycznej. Szukając niewielkiego, mobilnego urządzenia diagnostycznego, warto także zwrócić uwagę na Podoscaner Pro3D. Urządzenie to posiada skaner podeszwy stopy, uwidaczniający nawet linie papilarne. Tak dokładny obraz pozwala na maksymalnie precyzyjne dobranie wkładki ortopedycznej. Co więcej, w uzyskiwanym ze skanera obrazie nie widać odbicia tła, co dodatkowo sprzyja komfortowi pacjenta.

 

Pracę z Podoscope1080FHD oraz Podoscaner Pro3D ułatwia specjalistyczne oprogramowanie (archiwizacja badań, dzięki której można porównywać postępy terapii a także projektować wkładki indywidualne), do którego na czas współpracy z firmą Mazbit dołączone jest bezpłatne wsparcie zespołu IT.

 

Stacje diagnostyczne dla najbardziej wymagających diagnostów
Choć klasyczne podoskopy od lat pozostają podstawowym narzędziem do badania stóp, mają jedną wadę. Oceniają tylko jeden rzut na stopę, nie dostarczając informacji na temat patologii w obrębie grzbietowej części stopy, stawu skokowego oraz podudzi. Rozwiązaniem tego problemu jest Mazbit Podoscope 1080FHD Duo, stacja diagnostyczna oprócz klasycznych zdjęć z podoskopu, ma wbudowaną drugą kamerę wykonującą wysokiej jakości zdjęcia w dwóch płaszczyznach: poprzecznej i czołowej. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, klasyczne ujęcie obejmujące podeszwową część stopy wzbogacone jest o zdjęcie umożliwiające ocenę ustawienia wyższych segmentów nogi (do kolan włącznie). Pozwala to na globalną ocenę wpływu ustawienia stopy oraz określanie efektów jej rehabilitacji. Innym rodzajem stacji diagnostycznej jest Podoscaner Pro3D Duo to urządzenie umożliwia otrzymanie zdjęć wierzchniej części stopy i podudzi w dwóch płaszczyznach, które wzbogaca dokładny skan podeszwy. Zarówno w Podoscope 1080FHD Duo, jak i Podoscaner Pro3D Duo nie mogło oczywiście zabraknąć specjalistycznego oprogramowania, dołączanego do urządzeń wraz ze wsparciem działu IT firmy Mazbit na czas trwania współpracy.

 

Wysokiej jakości narzędzia do diagnostyki stóp pozwalają na zwiększenie dokładności badania oraz poprawę efektywności terapii. Co więcej, są one wzbogacane o rozwiązania pozwalające w łatwy sposób archiwizować wyniki w formie cyfrowej, co ułatwia prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Odpowiednio dobrany do potrzeb, wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny może istotnie poprawić komfort i skuteczność pracy w zakresie rehabilitacji stóp, ze szczególnym uwzględnieniem precyzyjnego doboru wkładek ortopedycznych.