Dziecko w gabinecie specjalistycznym

Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie specjalistycznym i jak może przebiegać badanie? Jak on/ona sobie poradzi? Przecież to jeszcze maluch…. Tu jest mnóstwo specjalistycznego, sprzętu, dziwne i nieznane na co dzień urządzenia. Zapach sterylności będzie na pewno dla niego/niej drażniący. A co jeśli nie podda się badaniu, bo przestraszy się czegoś? Te i inne obawy często towarzyszą rodzicom przed wizytą z dzieckiem u specjalisty. Co zatem zrobić, żeby dobrze przygotować malucha do wizyty i nie przekazywać mu swoich lęków?

 

Co dziecko powinno wiedzieć o podologu?
Warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem o wizycie i wytłumaczyć mu, że podolog jest lekarzem od stóp. Zajmuje się ich zdrowiem i pielęgnacją, przeprowadza diagnozy i leczy w razie potrzeby, a później okresowo kontroluje i pomaga dbać o to, aby były zdrowe jak najdłużej. Dziecko ma czas na przyzwyczajenie się do myśli, że ktoś będzie oglądał jego stopy, a nawet więcej, będzie je dotykał. Ta bardzo ważna informacja dla pociechy. Skuteczne rozpoznanie problemu nie może skończyć się na „popatrzeniu z daleka”, ale na kompleksowym zbadaniu stóp, także za pomocą urządzeń typu podoskop, który pokazuje obraz stóp od dołu. Wszystko to ma na celu udzielenie dziecku pomocy w sprawnym poruszaniu się lub doradzeniu czegoś w sprawie konkretnego problemu.

 

Kiedy wizyta u podologa jest konieczna?
Rodzice, którzy mają jeszcze wątpliwości, czy odwiedzenie podologa jest konieczne, powinni pamiętać o tym, że tylko zdrowe stopy gwarantują prawidłowe chodzenie oraz wpływają na odpowiednie ustawienie stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa w czasie wzrostu dziecka. Większość wad powstaje właśnie w okresie dziecięcym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że do 3 roku życia płaska stopa, a także koślawość czy szpotawość kolan są normalne, jeśli nie są asymetryczne. W miarę wzrostu dziecka, jego ruchy nabierają coraz większej dokładności. W stopie są tysiące zakończeń nerwowych, które stanowią źródło informacji o położeniu naszego ciała w przestrzeni, tworząc wraz z błędnikiem bardzo czuły zmysł równowagi. Jest on niezmiernie ważny w okresie wzrostu dziecka, kształtując jego koordynację i poczucie równowagi.

 

Najważniejszym sygnałem do odwiedzenia gabinetu specjalisty jest ból, na który skarży się dziecko, ale zazwyczaj dolegliwość typu koślawość nie są dokuczliwe. Innym znakiem jest zauważenie wrastających paznokci i stan zapalny skóry wokół nich, nadmiernie zrogowaciały naskórek, kurzajki lub odciski.

 

Jak może przebiegać wizyta u podologa?
Podolog, który ma do czynienia z dziećmi spotkał się na pewno z ich różnymi reakcjami. Histerie i rzucanie się na podłogę czy kurczowe trzymanie się mamy nie są mu obce, dlatego rodzice powinni bez obaw i skrępowania pozwolić specjaliście na zachęcenie dziecka do badania. W gabinecie na pewno znajdą się naklejki, kolorowanki, książeczki, maskotki i inne gadżety dodające maluchowi odwagi i oswajające go z nową sytuacją.

 

Przykładowe badania za pomocą urządzeń diagnozujących:

  1. Badanie plantokonturograficzne
    Najprostsza i najpopularniejsza metoda oceny sklepienia podłużnego. Ślad stopy zostaje odciśnięty na kartce w czasie stawiania pierwszego kroku przez dziecko, zaczynając od prawej i lewej nogi. Naturalnym obciążeniem stopy jest ciężar ciała dziecka. Dzięki obrazowi, który się uzyskuje, widać, które miejsca w stopie są przeciążone, czy wszystkie palce biorą udział w stawianiu stóp itp.
  2. Badanie podoskopowe lub za pomocą podoskanera
    Spokojne i nieinwazyjne badanie wykonywane na podoskopie, który pokazuje obraz stóp od spodu. Większość urządzeń ma kamerę i jest podłączona do komputera, więc dzięki temu podolog przenosi obraz stóp na ekran monitora i może jeszcze dokładnie ocenić ich wygląd i wszelkie widoczne zmiany.
  3. Badanie pedobarograficzne
    Polega na uzyskaniu termicznego obrazu podeszw stóp. Dzięki przejściu po specjalnej macie podolog uzyskuje obraz tego, w jakim stopniu stopy mają kontakt z podłożem i gdzie podczas chodu dziecko kładzie największy nacisk.

Oprócz wykorzystania urządzeń, specjalista zbada stopy manualnie, czyli dokładnie je obejrzy. Zbada miejsca między palcami i przyjrzy się ewentualnym odciskom i nagniotkom, a także oceni stan skóry i paznokci.
Wszystkie te badania mają na celu zastosowanie odpowiedniego leczenia i zabiegów, a także dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych, które bezpośrednio wpłyną na prawidłowe ułożenie i rozwój stóp, a co za tym idzie całą postawę dziecka. Wkładka odciąży stopę i poprawi chód, a także zapewni bezpieczniejszy ruch podczas biegania i skakania.

 

Specjalnie dla dzieci powstały wkładki z serii iORTO: Care Kid i DoubleCare Kid, które:
– wspierają łuk podłużny i stabilizują stopę podczas stawiania każdego kroku,
– zapewniają równomierne obciążenie pięty,
– chronią delikatne stawy dzieci przed przeciążeniami dzięki warstwie amortyzacyjnej.

 

Jeśli wsparcie małej stopy jest dla Ciebie ważne, pomyśl o wkładkach dla swojego dziecka.


iORTO MEDIC CARE KID

iORTO MEDIC DOUBLE KID