Biuletyn kontrahenta nr 3/2020 LIPIEC

Szanowni Państwo! 
Zapraszamy do lektury trzeciego numeru biuletynu firmy Mazbit.
W tym numerze zajmiemy się problemem palucha koślawego.


HALLUX
 

podolog Marta Szczypczyk
Hallux valgus (łac. Palec koślawy) to problem, który dotyczy co 8 osobę w Polsce. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Wiele osób nadal uważa, że jest to problem osób chodzących w ciasnym obuwiu oraz na wysokim obcasie. Gdyby tak było, mężczyźni oraz dzieci nie mieliby tego problemu.

Palec koślawy pojawia się w głównej mierze z przyczyn genetycznych. Wspomniane ciasne obuwie może ten problem przyspieszyć. Jest to nie tylko defekt wizualny, ale przede wszystkim problem w poruszaniu się, w zakupie obuwia.

Przyczyną deformacji jest opadnięcie łuku poprzecznego stopy. Stopa w przodostopiu staje się szersza. Z biegiem czasu paluch zaczyna się krzywić w kierunku palców. Powoduje to dolegliwości bólowe. Często towarzyszy temu stan zapalny w obrębie przodostopia.

Pierwszą myślą pacjentów z tym schorzeniem jest zakup klinu między palce. Jest to dobre rozwiązania, ponieważ pomaga odwodzić paluch do anatomicznego ustawienia. Jednak działa to tylko na skutek schorzenia a nie na jego przyczynę. A przyczyną jest płaskostopie poprzeczne. Na rynku Polskim jest wiele rozwiązań na halluksa. Warto dobrać to, które będzie najbardziej optymalne. Jednak zawsze trzeba pamiętać o podniesieniu łuku poprzecznego wkładką, półwkładką, pelotą. Podniesienie łuku spowoduje poprawę ustawienia stopy, a co za tym idzie również lekkie odwiedzenie palucha. Do tego powinno się zastosować ortezy żelowe takie jak separatory czy kliny. A w wolnych chwilach zakładać aparat korygujący ustawienie palucha.

Wszystkie te zabiegi znacząco spowolnią rozwój schorzenia, odsuwając czas zabiegu operacyjnego.

Nawet jeśli nie masz jeszcze halluksa ale ten problem występuje w Twojej najbliższej rodzinie warto skontrolować w autoryzowanym gabinecie stan swoich stóp i dobrać odpowiednie wkładki.

Często pacjenci pytają jak rozpoznać płaskostopie poprzeczne? Jeśli Twoja stopa w ostatnim czasie zrobiła się szersza, buty kupione kilka lat temu stały się za wąskie. Masz nawracające odciski z przodu stopy- to znak, że najprawdopodobniej masz płaskostopie poprzeczne. Jedynym sposobem aby opadnięty łuk podnieść, jest zastosowanie wkładki ortopedycznej z pelotą.

Płaskostopie jest nie tylko defektem stopy powodującym halluksa, zaburza również biomechanikę stopy, powoduje zmianę stylu chodzenia, stopy się bardziej męczą i tracą swoją naturalną amortyzację mogąc powodować nawet bóle stawów kolanowych i biodrowych a nawet chroniczne bóle głowy.

Podczas pracy z pacjentem ważne jest zaproponowanie mu optymalnych rozwiązań aby jak najbardziej poprawić komfort chodzenia i życia.

1HAL1
1HAL2
1HAL3
1HAL4
1HAL5
1HAL6
1HAL7
1HAL8
1HAL9
1HAL10
2020 05 25 13 41 38 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 41 43 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 41 53 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
HAL11
2020 05 25 13 42 06 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 42 11 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML