Biuletyn kontrahenta nr 2/2020 MAJ

Szanowni Państwo!
Zapraszamy do lektury drugiego numeru biuletynu firmy Mazbit.
W tym numerze zajmiemy się problemem koślawości zarówno u dzieci jak i dorosłych


KOŚLAWOŚĆ STÓP

podolog Marta Szczypczyk
Koślawość stóp to schorzenie, z którym borykamy się od najmłodszych lat. Początkowo u dziecka do lat 4 może być fizjologiczna, z której dziecko wyrasta. Jednak znaczna liczba dzieci nie jest
prowadzona prawidłowo i problem zostaje a wręcz się potęguje. O ile koślawe stopy czy kolanka u malucha mogą rozczulać, o tyle u starszego dziecka czy dorosłego problem jest już nieestetyczny. I co najważniejsze powoduje dodatkowe problemy. Zaniedbana koślawość z czasów dzieciństwa w wieku dorosłym staje się przyczyną dodatkowych schorzeń: opadnięcia łuku podłużnego, opadnięcie łuku poprzecznego, rotacja stopy na linii Choparta lub dalej na linii Lisfranca. Wszelkie skrzywienia w obrębie stopy powodują skrzywienia na linii kolan, bioder czy dalej w kręgosłupie. 
W początkowych latach życia wystarczy zadbać o prawidłowe obuwie z sztywniejszym zapiętkiem i prawidłowo zawiązane czy też zapięte buty. Do tego zawsze należy skonsultować się z fizjoterapeutą aby zalecił ćwiczenia mające na celu zniwelowanie problemu. Jeśli profilaktyka nie pomaga, warto sięgnąć po wkładki ortopedyczne. Najlepiej te ze zmienną dynamiką, ponieważ nie zaburzają propulsji czyli naturalnego przetaczania stopy podczas chodzenia i uwzględniają rosnącą wagę dziecka.
W przypadku koślawości u dorosłych problem jest już poważniejszy. Tu musimy działać radykalnie i przede wszystkim zdiagnozować swoje stopy w specjalistycznym punkcie. Jest to o tyle ważne, że w tym wieku problem koślawości nie będzie jedynym problemem z jakim będą się borykać nasze stopy. Mogą to być płaskostopie poprzeczne i podłużne, hallux ( paluch koślawy), odciski. Dlatego podczas badania specjalista zastosuje kompleksowe rozwiązania aby nasze stopy były odpowiednio korygowane.
Jeśli zauważasz u siebie lub dziecka, że kostki przyśrodkowe są ustawione nieprawidłowo, jest wytarta podeszwa butów po wewnętrznej stronie udaj się koniecznie do autoryzowanego punktu diagnostycznego firmy Mazbit na konsultację, podczas której specjalista zbada stopy i dobierze najlepsze rozwiązania dostosowane do Ciebie, Twojej aktywności życiowej i posiadanych wad stóp.

PRODUKTY ZALECANE PRZY KOŚLAWOŚCI:
2020 05 25 13 38 46 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 38 50 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 37 21 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 37 25 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
W modelach CARE, HALLUX, OSTROG, TEAR, DIABETIC oprócz działania na koślawość może też działać na inne występujące schorzenia.

ŁUK POPRZECZNY I PODŁUŻNY STOPY
mgr fizjoterapii Agnieszka Rataj
W budowie stopy wyróżniamy 3 łuki: poprzeczny, podłużny boczny i podłużny przyśrodkowy. Z punktu widzenia pełnionych przez nie funkcji amortyzacyjnych najważniejszy jest łuk podłużny przyśrodkowy oraz poprzeczny stopy i to one ulegają najczęściej deformacjom.
Do obniżenia bądź całkowitego zaniku łuków stopy dochodzi najczęściej na skutek niewydolności aparatu mięśniowo- więzadłowego, który jest odpowiedzialny za ich stabilizację. Przyczynia się do tego nawaga, brak aktywności fizycznej czy zaniedbania z okresu dzieciństwa.
Wszelkie nieprawidłowości w budowie łuków stopy wpływają na utratę funkcji amortyzacyjnej stopy oraz przeniesienie obciążeń na stawy skokowe, kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup. Dlatego tak istotne jest zabezpieczenie stopy odpowiednim wkładkami, aby uniknąć dolegliwości bólowych.


OBUWIE NA WIOSNĘ
podolog Marta Szczypczyk
Czy macie czasem wrażenie, że Wasze stopy są jak kawałek drewna? Że podczas chodzenia czujecie jakbyście chodzili w drewniakach? A może zdarza się to bardzo często? A może tak jest na co dzień?
I pewnie się zastanawiacie skąd to się wzięło? Co się dzieje?
Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest płaskostopie. Łuki stopy obniżają się lub stają się płaskie. Dzieje się tak z powodu różnych przyczyn, ale objawy są jednoznaczne: uczucie pieczenia, wrażliwość w fazie odbicia stopy, na podeszwowej stronie skóra staje się pogrubiała, zaczynają się tworzyć bolesne odciski. Stopy szybko się męczą, nie zawsze, ale mogą występować bóle w części śródstopia.
Idziecie z odciskami do podologa lub kosmetyczki, usuwają je - jest dobrze. Na chwilę. Za miesiąc po usunięciu nie ma śladu, a tworzą się następne. Czas wtedy udać się do punktu diagnostycznego i zbadać stopy. Jeśli specjalista potwierdzi diagnozę, pozostaje wybrać wkładki. Wkładki, które w sposób dynamiczny będą podporą pod opadające łuki stopy. Takie w których wróci komfort chodzenia. Nie zastanawiaj i nie męcz się już dłużej - zbadaj swoje stopy i dobierz odpowiednie wkładki. Masz przecież do przejścia resztę życia.

2020 05 25 13 41 38 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 41 43 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 41 53 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 41 59 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 42 06 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML
2020 05 25 13 42 11 BIULETYN SZKIC Wiadomość HTML